Fotbal v Ostředku

Nejpopulárnější sport začal v Ostředku psát svou historii v roce 1967, kdy byl v rámci TJ Sokol založen fotbalový oddíl. Fotbalový tým se od sezóny 198/69 zapojil do okresních soutěží. Historicky první soutěžní zápas sehrála naše jedenáctka 18. srpna 1968 doma proti Struhařovu. Postupem času se stal nejvýznamnější pravidelnou zábavou místních obyvatel. Každé utkání mívá velmi dobrou diváckou kulisu. Vedle mistrovských soutěží pořádal a pořádá oddíl během letní přestávky turnaj pro staré pány a turnaj v malé kopané. 

V roce 1964 se začalo plánovat vybudování fotbalového hřiště na pozemku za školou (dnes obecním domem), práce byly dokončeny v roce 1966. Místní nadšenci věnovali velké množství svého volného času k zvelebení areálu a tak se v průběhu dalších let vylepšoval až do současného stavu (odvodnění, kabiny, oplocení, rozšíření plochy - 1975), zavlažování, samostatné kabiny pro mládežnická družstva).

První úspěch našeho fotbalu přinesla sezóna 1977/78, kdy fotbalisté vyhráli svou skupinu IV.třídy a postoupili do III. třídy (později okresní soutěže), kterou hráli se střídavými úspěchy až do poloviny 80.let. Nejúspěšnější byl ročník 1984/85, kdy jsme do posledních kol bojovali o postup do okresního přeboru, kdy nás bohužel Vlašim B o jediný bodů předčila. V následující sezóně se náš tým propadl do druhé poloviny tabulky a později po reorganizaci soutěží, byli jsme přeřazeni do 4.třídy.

V dalších letech se ostředecký fotbal marně snažil o návrat do vyšší soutěže. Podařilo se to až v 90.letech, kdy se předsedou TJ Sokol stal ing.Jiří Škvor a místní sport dostal nové impulsy. Na jaře 1993 jsme po vyrovnaném boji o bod předčili Hulice a od sezóny 1993/94 se tedy do Ostředka vrátila 3.třída, která odpovídá našim tradicím. Z počátku se nám dařilo pohybovat s v lepším průměru tabulky, s koncem 90.let však přišla generační výměna a s tím spojený posun ke dnu tabulky, který vrcholil 13.místem a sestupem od IV.třídy na jaře 1999.

Náš omlazený tým si však v nižší soutěži nevedl příliš dobře, takže jsme si o rychlém návratu mohli nechat jen zdát. Přesto se tomu tak stalo hned od následující sezóny (2000/2001). V červnu 2000 se totiž TJ Sokol Ostředek sloučil s Benešovským SK a tak mohli naše fotbalisté zaujmout jeho místo ve 3.třídě.

Historický úspěch ostředeckého fotbalu přišel v létě roce 2006, kdy jsme vyhráli svou skupinu třetí třídy a postoupili do okresního přeboru. V červenci téhož roku jsme v rámci oslav 650 let obce Ostředek sehráli utkání proti XI. Internacionálů ČR, které skončilo naší prohrou 2:7 (1:3).

Mezi okresní elitou se náš fotbal bohužel udržel jen dva roky. V sezóně 2006/07 jsme skončili na slušném 11.místě s 29 body. Podzim 2007 se nám ovšem katastrofálně nepovedl. Pouhé dva získané body nám nedávali moc nadějí na záchranu, náš tým to však nevzdal a po kvalitní zimní přípravě se o ní popral. Na jaře 2008 získal 24 bodů a posunul se na obvykle nesestupovou 12.příčku. Bohužel z kraje sestupovala po této sezóně dvě družstva z Benešovska, a tak i tato příčka byla nakonec sestupová a Ostředek se vrátil do 3.třídy.

Do přeboru jsme se chtěli vrátit hned po další sezóně, po podzimu 2008 jsme i vedli svou skupinu, ale jaro se nepovedlo a skončili jsme až na třetím místě. V sezóně 2009/10 jsme si o boji o postup mohli nechat jen zdát, naopak opět díky slabšímu jaru 2010 jsme dokonce museli zachraňovat třetí třídu až před posledními zápasy.

Ani konec sezóny 2010/11 nic nenasvědčoval, že by se podařil vytoužený návrat do okresního přeboru, přes mocný finiš na jaře jsme nedokázali vybojovat lepší než 3.místo. Nicméně Vlašim odhlásila z divize své béčko a tak jak se postupně obsazovala volná místa, došlo i na okresní přebor. Úročnice ani Ratměřice možnost postupu nevyužili, a tak jsme mohli slavit návrat mezi okresní elitu pro sezónu 2011/12. V červnu si fotbalisté pozvali k připomenutí 45 let od vybudování hřiště starou gardu SK Slavia Praha, která před stopadesáti diváky vyhrála 1:6.

Přes slibný začátek(z prvních tří kol zisk 7 bodů) jsme se tabulkou propadali až na dno. V průběhu jara jsme sice jiskřičku naděje vykřesali, ale stačilo to jen na 13.místo a sestup do trojky. Pro sezónu 2012/13 byl stanoven jasný cíl - rychlý návrat do OP. Bohužel podzim odkryl pravdu, zápasy jsme nezvládli a na jaře budeme usilovat o záchranu třetí třídy, což se nakonec ještě povedlo.

Bohužel v další sezóně (2013/14), přes slibný začátek jarní části, se tým vzhledem k početné marodce klíčových hráčů propadl na dno tabulky a ostředecký fotbal se po dlouhých letech propadl do pralesní ligy, tedy 4. třídy. Postup do trojky se zatím nezdařil, i když v sezóně 2016/17 k němu bylo velmi blízko, ale v závěru nás z postupové pozice odsunuly Václavice. 

V červnu 2017 si ostředecký fotbal připomenul zápasem s XI. Internacionálů 50 let své existence. Po překvapivě vyrovnaném průběhu prohrál náš tým 3:5 (2:3).    

Hned v další sezóně již nechali naši fotbalisté všechny soupeře za sebou a od sezóny 2018/19 se v Ostředku hraje opět 3. třída

Od sezóny 2005/06 se do fotbalových soutěží s přestávkou v sezóně 2008/09 zapojoval také rezervní tým, který měl střídavé úspěchy ve 4.třídě. Po sestupu áčka do pralesa v létě 2014 a kvůli nedostatku hráčů byl tým zrušen.

Velkou propagaci ostředeckého fotbalu v regionu zásluhou médií (noviny, Rádio Blaník) přináší anketa Ostředecký fotbalista roku, která začala psát svou historii v roce 2008. První tři ročníky vyhrál Ondra Hanibal, čtvrtý Ondra Vildman. Z vítězství se radovali již také Petr Florián a Eda Špalek. Doprovodnou soutěží je střelecká soutěž Ostředecká zlatá kopačka a anketa Hvězda béčka.

Mládežnický fotbal

Nedílnou součástí fotbalu v Ostředku jsou mládežnická družstva. Tým žáku byl vytvořen již v roce 1970 a aktivně se zapojil do okresních soutěží. Dokonce naši žáci jednu sezónu hráli okresní přebor. V roce 1975 bylo toto družstvo převedeno do Teplýšovic v rámci spolupráce se s místním TJ Sokol.

Postup družstva mužů do 3.třídy od sezóny 1978/79 znamenal nutnost mít alespoň 1 mládežnické družstvo, a tak od této sezóny hrál v Ostředku tým mladších žáků (hráči do 12 let). Největších úspěchů v této kategorii jsme dosáhli koncem 80.let. V sezóně 1987/88, kdy tým vedený p.Strnadem obsadil bronzový stupínek v okresním přeboru, o rok později si své umístění dokonce ještě o jednu příčku polepšil a dosáhl na 2.místo v OP, což je zatím nepřekonaný nejlepší výsledek ostředeckého fotbalu v rámci klasických soutěží.

Na podzim 1989 hrála vedle mladších žáků také přípravka – hráči do 10let, ovšem pro nedostatek hráčů soutěž nedohrála a byla na jaře 1990 ze soutěže odhlášena. Rok 1990 také znamenal ukončení činnosti družstva mladších žáků a jeho převedení do Teplýšovic.

Jelikož však naši hráči nedostávali v Teplýšovicích mnoho příležitostí, bylo v Ostředku od podzimu 1991 utvořeno družstvo starších žáků, které se pod vedením J.Nenáhla zapojilo do okresní soutěže. Zajímavostí týmu bylo, že v něm v prvních letech hrálo i několik děvčat.

Po sezóně 2002/03 byla ukončena činnost týmu starších žáků z důvodu malého počtu hráčů. Byla to velká škoda, protože naši starší žáci si v průběhu let vedli velmi úspěšně, svou skupinu okresní soutěže i několikrát vyhráli, ale vždy následoval hromadný přechod hráčů do vyšší věkové kategorie a proto nebylo možnosti postoupit do OP využito.

Významným mezníkem ostředeckého fotbalu byl podzim 1997, kdy byl prvně do soutěží přihlášen dorost vedený exligistou Josefem Bartošem. S myšlenkou založení tohoto týmu přišel p. Milan Škvor, který stojí za rozkvětem místního fotbalu od konce 90.let. Takto jsme vyřešili dlouholetý problém, kdy naši žáci odcházeli do Chocerad a Teplýšovic a často se stávalo, že ti schopnější se nepříliš čistými cestami stávali jejich členy aniž by z toho měl ostředecký fotbal nějaký užitek.

Dorostenci byli velmi úspěšní, hned v 1.sezóně skončili těsně na 2.místě své skupiny okresní soutěže a postup jim tak unikl o vlásek. Vše si však vynahradili o rok později a na jaře 1999 mohli slavit postup do okresního přeboru.

Úspěšnou sezónu pak v červnu 1999 korunoval dorost vítězstvím v okresním kole Poháru ČMFS. Dorost tak dosáhl zatím největšího úspěchu historie kopané v Ostředku. Stejný úspěch zopakoval dorostenecký tým i v roce 2005, kdy Pohár OFS vyhrál dokonce před domácím publikem. V této sezóně se také dlouho pral o titul okresního přeborníka a tím i historický postup do krajské soutěže, která se v Ostředku ještě v žádné věkové kategorii nehrála. Závěr soutěže se však nepovedl a dorost skončil až čtvrtý.

Od sezóny 2005/06 se v Ostředku přestal z důvodu nedostatku dětí hrát mládežnický fotbal a tento nedobrý stav trval to až do roku 2010, kdy inicioval pan Milan Škvor vytvoření družstva starší přípravky, která se od sezóny 2010/11 zapojila do okresního přeboru 5+1. Jako suverénně nejmladší tým byla naše přípravka otloukánkem, přesto se neustále zlepšovala a skoro dvacet špuntů chodících na zápasy a tréninky dávala našemu fotbalu naději do budoucna. Odměnou všem špuntům byla v červnu 2012 plavba lodí po Vltavě.

Na podzim 2012 se do soutěží zapojila již dvě mládežnická družstva - mladší žáci do okresní soutěže a mladší přípravka - okresní přebor. Přípravka dokázala svou skupinu suverénně přes účast dvou vlašimských týmů vyhrát a postoupila do jarního okresního finále, kde sice skončila na posledním 5. místě, ale jednalo se o další úspěch ostředeckého fotbalu. V říjnu 2012 se v Ostředku uskutečnil ukázkový trénink v rámci projektu FAČR - ""Létající trenéři". Ukázkový trénink FAČR byl v Ostředku zopakován i na podzim 2018, pro nově se tvořící tým přípravky.

V dalších sezónách ostředecký fotbal nadále reprezentovali dva mládežnické týmy. V létě 2016 byl po mnoha letech obnoven dorostenecký tým, který se zapojil do okresního přeboru. V první sezóně se jednalo o společný tým s TJ Jawa Divišov. Do sezóny 2017/18 došlo k dohodě s FK Kavalier Sázava, ve které se pokračuje nadále. V sezóně 2018/19 jsme společně vytvořili vedle dorostu o tým starších žáků. Nadále pokračujeme ve spolupráci i s Divišovem, se kterým jsme měli společnou přípravku a mladší žáky. Od sezóny 2019/20 pak oba žákovské týmy.

Od června 2011 pořádá TJ každoročně Sokolský den, jehož náplní jsou turnaje fotbalové mládeže - O pohár starosty obce JOMA CUP a O pohár SPZV Ostředek. Od roku 2012 jsou pořádány halové turnaje o Ostředecký pohár v Sázavě.     

-aktualizace 23-8-2019-

 

Webové stránky používají cookies., na web. stránkách běží scripty, které umožní vlastníkovi web. stránek získávat statistická data o uživatelích webu (např. Google Analytics, Facebook Pixel a SKlik). Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.

  Skrýt tuto informaci